„Sfinţii Atanasie şi Chiril au apărat şi mărturisit credinţa cea adevărată“

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 19, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Biserica cu hramul „Sfinţii Ierarhi Atanasie şi Chiril“ a Mănăstirii Copou din Iaşi şi-a serbat joi, 18 ianuarie 2018, hramul. Programul liturgic dedicat acestei sărbători a început în seara zilei de 17 ianuarie, cu Privegherea. Slujba a fost săvârşită de un sobor de preoţi, în prezenţa a numeroşi pelerini şi apropiaţi ai aşezării monahale ctitorită de Vasile Lupu. Cântările deosebite închinate Sfinţilor Atanasie şi Chiril, numiţi în tropar „păstorii alexandrinilor propovăduitori ai adevărului, perechea cea iubită de Dumnezeu“, duhul de pace şi de smerenie au înveşmântat locaşul de închinare, iar pelerinii au avut parte de clipe de înălţare duhovnicească. Oamenii au avut prilejul să se închine la racla în care se află fragmente din moaştele Sfinţilor Atanasie şi Chiril. Un moment aparte a fost citirea psalmilor de la Utrenie, rostiţi la lumina lumânărilor. După ce au fost miruiţi, oamenii au primit litie binecuvântată. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de ieromonahul Ambrozie Ghinescu, egumenul Schitului Pocrov al Mănăstirii Neamţ, care a făcut referire la cinstirea ierarhilor în Biserica Ortodoxă.

Slujbă arhierească în ziua hramului

Într-un cadru de poveste, creat de nămeţii mult aşteptaţi, în ziua hramului, biserica Mănăstirii Copou a îmbrăcat straie de sărbătoare. Bucuria obştii a fost deosebită, întrucât la acest moment duhovnicesc a poposit Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Ierarhul, prezent pentru prima dată la Mănăstirea Copou, a fost întâmpinat în faţa locaşului de închinăciune de soborul slujitorilor şi de obştea aşezământului monastic. A urmat Sfânta Liturghie oficiată de către Preasfinţia Sa, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost oferite de către corul maicilor de la Mănăstirea Copou. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor a remarcat că Sfinţii Atanasie şi Chiril au apărat şi mărturisit credinţa cea adevărată. „Dacă avem credinţa cea adevărată, putem primi tămăduire de patimile sufleteşti. Unde nu este credinţă adevărată, nu este Duh Sfânt şi har curăţitor, iar omul nu se poate tămădui de patimi. Sfinţii Atanasie şi Chiril să ne ocrotească! Dumnezeu să ne ajute şi să ne miluiască!“, s-a exprimat PS Părinte Damaschin Dorneanul. Arhimandritul Nichifor Horia, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, a mulţumit ierarhului de la Suceava pentru că a oficiat Sfânta Liturghie. Un gând de recunoştinţă a fost adresat apoi din partea stavroforei Maria Magdalena Vrânceanu, stareţa Mănăstirii Copou. Hramul Mănăstirii Copou din Iaşi din acest an se înscrie în şirul frumoaselor popasuri duhovniceşti rânduite prin rugăciunile sfinţilor ocrotitori. Atât slujitorii Sfântului Altar, cât şi pelerinii au trăit bucuria comuniunii cu Sfinţii Atanasie şi Chiril.